5 ZASAD BEZPIECZNEGO PLAŻOWANIA

5 zasad bezpiecznego plażowania!Przed Wami wakacyjny wpis dotyczący 5 zasad bezpiecznego plażowania, który w 5 krokach przybliża do bezpiecznego plażowania z dzieckiem w tym podstawowym i kluczowym aspekcie. Krem z filtrem, kapelusz na głowie czy siatka plażowych zabawek  ma znaczenie tylko wtedy, kiedy dziecko jest w zasięgu naszego wzroku, całe i zdrowe.

KROK 1: NIE POROZUMIEWAJ SIĘ BEZ SŁÓW

Zawsze werbalizujcie kto w danej chwili zajmuje się dzieckiem i poświęca mu 100% swojej uwagi. Pozostali plażowicze mogą być pochłonięci rozmową, mogą spać, kąpać się, opalać. Ważne, abyście zawsze precyzyjnie określali, po której stronie leży w danej chwili odpowiedzialność i pełna koncentracja na dziecku.

KROK 2: ZAGRODA Z PARAWANU

Proste i skuteczne. Dla dwulatka wyznaczenie przestrzeni na plaży ma niebagatelne znaczenie. Dużo prościej wyjaśnić dziecku w jakim obszarze może się poruszać gdy obszar ten jest jasno określony.

KROK 3: STRZEŻONA PLAŻA

Życie jest zaskakujące i nieprzewidywalne. Możesz kichać, pić wodę albo schylać się po kapelusz podczas gdy Twoje dziecko rzuci się biegiem w stronę morza. Gdy jesteście na plaży strzeżonej zawsze masz koło ratunkowe w postaci ratownika. To ważne, aby w obliczu zagrożenia czuć, że można liczyć na czyjąś pomoc.

KROK 4: OPASKA Z NUMEREM TELEFONU NA NADGARSTKU LUB KOSTCE

Kiedy przez chwilę nieuwagi lub rozprężenia stracisz dziecko z oka będziesz czuła się choć odrobinę lepiej wiedząc, że ktoś kto zauważy Twoje dziecko samotnie maszerujące po plaży będzie mógł bez trudu skontaktować się z Tobą. Co więcej, komfort psychiczny Twojego dziecka również zwiększy się, gdy obca osoba zwróci się do niego po imieniu. To bardzo prosty i bardzo skuteczny wynalazek [ dostępny u ratowników].

KROK 5: NAUCZ DZIECKO WZYWAĆ POMOC

Od małego ucz dziecko skutecznej formy wzywania pomocy. „Ratunku, pomocy” to słowa, które potrafią zaginąć w tłumie pisków i plażowych okrzyków radości. Komunikat niewerbalny, który sygnalizuje niebezpieczeństwo to ruch rąk od poziomu do krzyżowania nad głową.

___________________________________________________________________________________________

To moje 5 kroków, które mogą zmienić wiele. Jeśli przychodzi Ci do głowy jeszcze jakiś sposób podwyższenia bezpieczeństwa plażowania podziel się nim ze mną!

Pamiętaj, aby mieć z sobą na plaży telefon komórkowy z wpisanym numerem alarmowym Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego: 601 100 100. Ponadto, zadbaj również o własne bezpieczeństwo i wprowadź do książki adresowej kontakt ICE z numerem telefonu, pod który należy zadzwonić w razie wypadku.

Bezpiecznego plażowania!

plazą 1plaża 2plaża 4plaża 3plaża 5plaża 6plaża 7plaża 8plaża 9plaża10

 

  • http://rozmazany.blogspot.com/ Irrines

    Na wiele z tych pomysłów sama bym nie wpadła. Może to dlatego, że nie mam jeszcze swoich dzieci. Rodzice myślą zupełnie innymi kategoriami. Bardzo przydatny wpis :) Na pewno za parę lat się do niego zastosuję.

    • http://fleximama.pl/ Malg.Zdzieblowska

      Dzięki @irrines:disqus. Zgadzam się z Tobą w pełni – rodzic zaczyna myśleć według nowych schematów i warto dzielić się swoimi doświadczeniami.