NAJPRAWDZIWSZE OBLICZA MIŁOŚCI

1

JEDZENIE

Nie ma dziś obiadu. Domowego. Pachnącego samym zdrowiem i witaminami. Zamiast niego zjadamy naprędce pierogi. Albo, o zgrozo, jedzenie ze słoiczka! Przyczyna jest taka prozaiczna. Kradłyśmy chwile na spacerze poszukując wiosny. I na owym spacerze wszystkie mijające nas Mateczki, Babeczki i inne przyjacielskie dusze spoglądały na nas z czułością i pełną aprobatą. Aby po chwili spojrzeć z oburzeniem przechodząc i widząc dziecko jedzące „a, fuj” takie oto niezdrowe, nie-fit, nie-bio jedzenie. Czasem nam też się zdarza. I co z tego? Nigdy nie zjadłaś frytki z McDonald’s? Czy oznacza to, że spożywasz tam każdy obiad i popijasz go Coca-Colą?

SEN

Wybudzam swoje dziecko z południowej drzemki. Matka – tyran? Matka lubująca się w obserwowaniu zaspanego, nieszczęśliwego Szkraba trącego oczki i błagającego o dodatkowy kwadrans z poduszką? A może matka pragnąca regularnego trybu życia dla własnego dziecka! Pragnąca by odróżniało dzień od nocy – drzemkę od snu. Matka pragnąca wieczoru dla siebie i ukochanego ojca jej dziecka. Czasu zarezerwowanego dla dorosłych. Dla rozmów intymnych, wina, książek i filmu.

MÓJ CZAS POZA DOMEM

Wychodzę do pracy? do fundacji? na siłownię? na kawę? Wychodzę by uciec od domu? NIE! Wychodzę aby uporządkować własną osobę. Zrobić porządek we własnej głowie. Docenić wspólne chwile. Zapamiętać. Podsumować. Nauczyć się, że jestem Matką, ale nie więźniem drugiej istoty. Jestem dawcą miłości, ale nie dawcą tlenu. Dziecko umie oddychać beze mnie. I to ja muszę to zrozumieć.

ROZWÓJ

Dzieci znajomych chodzą na cztery języki obce, balet i uczą się grać w szachy? Świetnie. Ale to, że Moje dziecko aktualnie siedzi i układa z klocków wieżę mrucząc coś pod nosem a do tego ja wcale jej w tym nie towarzyszę nie oznacza, iż podcinam skrzydła. To zwykła równowaga. Myślę jak sama czuję się po dniu pełnym pracy, podróży, spotkań i wrażeń. Pragnę chwili pod kocem z kubkiem herbaty – bez rozmowy, bez hałasu. Dlaczego więc mam nie dać mojemu bąblowi pobąblować?

MASZ WĄTPLIWOŚĆ?

Gdybyś miała wątpliwość. Gdyby którykolwiek z zasłyszanych w życiu komentarzy zasiał w Tobie niepewność. Gdyby czyjeś spojrzenie, sugestia lub złośliwość sprawiły, że poczujesz się niepewnie w roli, którą spełniasz każdego dnia najlepiej jak potrafisz zapamiętaj: jeśli to co robisz płynie z miłości to znaczy, że pragniesz by było najlepsze na świecie.

Weź każdą uwagę pod lupę, przeanalizuj, jeśli uznasz, że warto zastosuj, ale nie zmieniaj całego życia tylko dlatego, że komuś się ono nie podoba. Żyjesz tak jak potrafisz najlepiej, bo przecież tylko najlepszych rzeczy pragnie się dla własnego dziecka.

fot. Łukasz Kowalski

Hania:
Sukienka – Zara