CZEGO JESZCZE NIE WIESZ O EUROWIZJI?

eurowizja2

Jak to możliwe, że pomimo upływu lat, tak ogromnej zmiany światowych upodobań muzycznych, rozwoju trendów i internetu wciąż w majowy weekend ekscytujemy się Eurowizyjną chałturą? Jak wytłumaczyć nasze zainteresowanie magicznymi punkcikami przyznawanymi poprzez kolejne kraje, skoro podświadomie wszyscy wiemy, że konkurs słynie z przesadnej poprawności politycznej, kupowania głosów i stara się być przykładem postępowości Europy nawet za cenę wartości artystycznych konkursu. To proste, uwielbiamy widowiska „na żywo”. Międzynarodowy charakter wydarzenia wskrzesza nasz patriotyzm a ekscytacja związana z punktami przyznawanymi przez kraje obnaża etniczną solidarność. W Eurowizji jest wszystko co kochamy. Brokat, łzy i wspomnienia! Kto z nas nie oglądał Eurowizji jako dziecko ręka w górę!

Ale to wszystko o czym napisałam jest oczywistością. Ja mam dla Was coś zupełnie wyjątkowego – kilka faktów o których wiedzą tylko nieliczni.

1. 23 maja (dziś!) Eurowizja została wpisana do księgi rekordów Guinessa jako najdłużej transmitowany coroczny konkurs muzyczny (transmitowany nieprzerwanie od 1956 roku)
2. W Polsce średnia oglądalność ubiegłorocznego finału wyniosła blisko 5 mln, co oznaczało 40% udział w rynku. To dużo, ale jednocześnie „nic” kiedy przyrównamy te dane do…
3. …Danii, w której finał oglądało 89% osób mających włączone odbiorniki
4. Co ciekawe Francuzi świetność Eurowizji mają już za sobą, 2,6 mln widzów to kropla w morzu oczekiwań stacji.
5. Notowania naszej kandydatki Moniki Kuszyńskiej poszybowały w górę po tym, jak amerykański dziennikarz muzyczny popłakał się po jej występie i powiedział cytuję: „Rozpłakałem się jak dziecko. Monika istniała poza wózkiem. To nie było jedno z tych negatywnych przesłań, że życie jest ciężkie, a ona przykuta do wózka”.
6. Podczas konkursu przegrani mogą liczyć na dodatkową nagrodę im. Barbary Dex, przyznawaną dla najgorzej ubranego artysty Konkursu. I tu mam świetną wiadomość, dla tych, którzy uważają że nigdy nie odnieśliśmy na Eurowizji spektakularnego sukcesu. Otóż Andrzej Piaseczny po 46 Finale Konkursu otrzymał zaszczytne pierwsze miejsce w kategorii najgorzej ubranej gwiazdy. Świat o nas usłyszał! (Przypomnę, dla tych którzy udają że już zapomnieli: Piasek rozpoczął swój występ wejściem na scenę w sztucznym futrze, które spektakularnie zrzucił z siebie w trakcie wykonywania konkursowej piosenki. Tatiana Okupnik była bliska sukcesu lecz musiała zadowolić się drugim miejscem za sprawą swojej lateksowej kreacji).
7. Dla tych, którzy mają wątpliwości co do potencjały Konkursu drobne przypomnienie. Gdyby nie Eurowizja świat nie usłyszałby o takich gwiazdach jak m.in. Zespół ABBA (1974), Celine Dion (1988), Julio Iglesias (1970)

Przyznajcie się, co planujecie na dzisiejszy wieczór?

Dla sentymentalnych niewiarygodny powrót do przeszłości. To jak, wszystkie piszczymy:
Piaseeeeek!