Dieta wegetariańska dla początkujących – poradnik i przepisy

Dieta i zdrowie

Dieta wegetariańska – poradnik dla początkujących

Każdego dnia coraz więcej osób decyduje się na wegetariański tryb życia. Dieta wegetariańska opiera się na wykluczeniu z jadłospisu mięsa i ryb, oraz zastąpieniu ich innymi produktami, które dostarczą organizmowi potrzebne składniki odżywcze. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z wegetarianizmem, nie wiesz czego unikać, a czego sięgać – przeczytaj ten poradnik, w którym przydatne informacje, wskazówki oraz przepisy czekają na Ciebie!

Dlaczego warto rozważyć dietę wegetariańską?

Dieta wegetariańska to sposób odżywiania który jest rekomendowany przez wiele organizacji zdrowotnych na całym świecie. Odpowiednio zbilansowana dieta wegetariańska może obniżyć ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy, otyłości oraz niektórych rodzajów chorób nowotworowych. Oprócz korzyści zdrowotnych, dieta wegetariańska wpływa korzystnie także na środowisko, gdyż przy jej stosowaniu spożywa się znacznie mniej mięsa, które wiąże się z emisją gazów cieplarnianych.

Jak zacząć?

Wejście na drogę wegetariańskiego trybu życia nie musi być trudne, jednak warto zrobić to z głową. Pamiętaj, że zanim zaczniesz odmawiać sobie mięsa, zadbaj o to, aby w Twojej diecie nie zabrakło odpowiedniej ilości białka, węglowodanów oraz tłuszczów. Niestety, wiele produktów mięsnych stanowi bogate źródło białka, więc jeśli zdecydujesz się na wegetarianizm, koniecznie musisz zwrócić uwagę na jego pozyskiwanie z innych źródeł. W Twojej diecie powinny znaleźć się produkty, takie jak: nabiał, jaja, orzechy, nasiona oraz rośliny strączkowe.

Co powinno znaleźć się na Twoim stole?

Dobra dieta wegetariańska opiera się na urozmaiconej diecie, która dostarczy organizmowi potrzebne składniki odżywcze. Oto kilka produktów, które powinny znaleźć się na Twoim stole:

  • Warzywa i owoce: to one powinny stanowić bazę Twojego jadłospisu. Sezonowe warzywa i owoce to doskonałe źródło witamin i minerałów, które korzystnie wpłyną na Twoje zdrowie. Pamiętaj, aby zwrócić uwagę na ich kolor – im kolor intensywniejszy, tym więcej składników odżywczych.

  • Orzechy i nasiona: orzechy oraz nasiona to źródło białka oraz cennych tłuszczów omega-3. Możesz je dodawać do sałatek, jogurtów, lub spożywać samodzielnie jako zdrową przekąskę.

  • Nabiał i jaja: jeśli nie jesteś weganinem, warto zadbać o to, aby Twoja dieta zawierała odpowiednią ilość nabiału oraz jaj. Są bogate w białko oraz witaminę B12.

  • Rośliny strączkowe: fasola, soczewica, ciecierzyca czy bób to doskonałe źródło białka roślinnego. W diecie wegetariańskiej powinny znajdować się regularnie.

Przepisy dla początkujących

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z wegetarianizmem i nie wiesz, co obiad zastąpić mięsnym, oto kilka przepisów, które Ci pomogą:

  1. Sałatka z fasoli i kukurydzy:
  • Puszkę czerwonej fasoli oraz kukurydzy odcedź z zalewy i umieść w dużej misce.
  • Dodaj do niej pokrojony w kostkę ogórek, paprykę oraz cebulę.
  • Wymieszaj składniki sałatki i polej je oliwą oraz sokiem z cytryny.
  • Posyp sałatkę kiełkami z rzeżuchy.
  1. Zupa pomidorowa z ugotowanym ryżem:
  • W dużym garnku podsmaż pokrojoną w kostkę cebulę oraz czosnek.
  • Dodaj 2 puszki krojonych pomidorów z puszki, 2 łyżki koncentratu pomidorowego oraz szklankę bulionu warzywnego.
  • Dopraw do smaku solą, pieprzem oraz suszonym oregano.
  • Zmiksuj zupę na gładki krem.
  1. Kotlety warzywne z dyni:
  • Około 500 g obranej dyni pokrój na mniejsze kawałki i ugnieć widelcem.
  • Dodaj 2 jajka, 2 łyżki mąki, 1 ząbek czosnku oraz szczyptę soli.
  • Wymieszaj składniki i smaż kotlety na patelni z rozgrzanym olejem.

Podsumowanie

Dopiero zaczynasz swoją przygodę z wegetariańskim stylem życia? Nie martw się! Dieta wegetariańska to zdrowa i pyszna alternatywa dla klasycznego sposobu odżywiania. Dostarcza organizmowi niezbędne składniki odżywcze, a jej składniki można urozmaicić na wiele sposobów. Pamiętaj, aby dbać o dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości białka, węglowodanów oraz tłuszczów. W razie wątpliwości, skonsultuj się ze swoim lekarzem czy dietetykiem!