MASZ DWA WYJŚCIA

mural-594391_1280MASZ DWA WYJŚCIA

Pamiętacie taki program „Idź na całość”? Trzeba było wybrać jedną z bramek. Zygmunt Chajzer proponował bramkę nr 1, nr 2 lub nr 3. Żeby wygrać – trzeba było grać, ponosić ryzyko, oswoić słowo porażka a czasem przełknąć jej gorycz i przygarnąć kota w worku.

Podobnie jest w życiu. Często mamy wiele dostępnych opcji do wyboru, ale z reguły większość z nich można uprościć do dwóch podstawowych – szczęście pomieszane z ryzykiem i domieszką goryczy oraz strefę bezpieczną, która zawsze pozostawi niedosyt.

ŻYCIE TO SZTUKA WYBORU

1. Możesz uczyć się dla siebie. Rozwijać pasje, nie spać po nocach odkrywając nowe, nieznane książki. Z wypiekami na twarzy obserwować gwiazdy i nazywać konstelacje.  Albo możesz uczyć się dla ocen, ku uciesze innych. Skończyć studia, które w rankingu przyszłościowych znalazły się na czele, lecz dla Ciebie są tylko obowiązkiem.

2. Możesz wyjechać na wakacje i zwiedzać zaplanowane z góry punkty podróży. Albo możesz wynająć samochód, taki o jakim zawsze marzyłaś – z odkrytym dachem. Rozpuścić włosy, omijać muzea i spędzić całe wakacje na zwiedzaniu kawiarni i rozmowach z ludźmi, albo chodząc po plaży. Kto powiedział, że zwiedzanie to tylko zabytki, które dla zasady opstrykamy aparatem?

3. Możesz oceniać postawę innych, krytykować ją, przejmować się, irytować. Albo możesz ją zaakceptować a w przypadku bliskich osób docenić (Na przykład troskę z jaką babcia każdego dnia pyta Cię „jak się czujesz”. Dla niej to ważne).

4. Możesz dać szansę wejść komuś z butami w Twoje życie, lub spędzić je samemu nie znajdując zastosowania dla słowa kompromis.

5. Możesz biegać, albo oglądać ludzi biegających i zawsze zastanawiać się z jakim trudem i wysiłkiem muszą się mierzyć podczas biegu.

6. Możesz czytać, albo narzekać na to, że nie czytasz.

7. Możesz zastanawiać się jak to jest zbudować coś samemu, albo pojechać do Castoramy po narzędzia i zakasać rękawy.

OPUŚĆ STREFĘ BEZPIECZNĄ

Możesz w każdy poniedziałek czekać na piątek, albo cieszyć się na nadchodzące dni. Dzięki tej zmianie tydzień będzie składał się u Ciebie dodatkowo z poniedziałku, wtorku, środy i czwartku.

Właśnie dzięki mnie wydłużyłaś swoje życie o połowę. Nie musisz mi dziękować!
Pamiętaj, zawsze masz dwa wyjścia. Sztuką jest dobrze wybierać.