SPINACZE … NIE TYLKO DO BIELIZNY

PIERWSZE TYTUŁOWEOd kilku tygodni szukałam w sklepach i na rynkach drewnianych spinaczy do bielizny, z których mogłabym wyczarować nowe zabawy dla Hani. Poszukiwania w plenerze okazały się bezowocne i w rezultacie spinacze zamówiłam przez internet w ilości trzy razy większej niż zakładałam. Skoro kurier dostarczył mi trzy razy więcej materiałów to ja mam dla Was w prezencie trzy razy więcej inspiracji niż pierwotnie zakładałam. Tym lepiej, prawda?

Spinacze – literki

Zabawa najszybsza w wykonaniu. Co więcej, łączy zabawę z nauką. Litery to ostatnio temat bardzo nam bliski, dlatego wciąż kontynuowany, tym razem w „spinaczowym” wydaniu.

Na spinaczach wypisujemy litery alfabetu (najpopularniejsze proponuję wypisać na więcej niż jednym spinaczu), korzystamy z kart którymi dysponujemy w domu, lub wypisujemy słowa, które przychodzą nam do głowy i zachęcamy małego człowieka do poszukiwań kolejnych liter, z których złoży wyraz. Proponuję zacząć od krótkich i prostych słów, najlepiej dobrze znanych (kot, pies, mama, tata, dom) i odpowiednio zwiększać trudność.

Ważne, by podczas zabawy powtarzać z dzieckiem na głos kolejne literki, których używa.

DSC06062 DSC06068

Spinacze – zabawa kolorami

spinacze zdjęcie

Przyznajcie się, też lubicie Castoramę, Leroy Merlin i inne sklepy budowlane? Następnym razem skierujcie się do działu farb i drapnijcie do domu nie jeden, lecz dwa katalogi z próbnikami kolorów. W domu wystarczy wyciąć każdy z kolorów podwójnie i odpowiednio – jeden nakleić na drewniany spinacz, drugi zaś na tęczową tekturkę.

Zadanie sprawia dużo radości i jak każde z wykorzystaniem spinaczy ćwiczy małą motorykę.

Nie wierzysz? Zobacz jakie to proste!

 

Spinacze – zwierzaki i ich pożywienie

Do tej pory w temacie tego co jadają zwierzątka bawiłyśmy się kartami, ale ile można? Postanowiłam zamienić drewniany spinacz w zwierzaka, który po naciśnięciu drewnianej rączki otworzy swoją paszczę…a w niej znajdziemy jego ulubione pożywienie. Zabawy przy tym co nie miara. Wystarczy zwierzątko przykleić z przodu spinacza, naciąć w połowie, aby „paszcza” mogła się otworzyć, zaś mniejszą ilustrację przykleić do dolnej części paszczy.

Już tradycyjnie, wydrukowane zwierzątko zalaminowałam. Dzięki temu posłuży nam dłużej. Polecam do przyklejenia użyć trwałego kleju (u nas sprawdziła się kropelka).

Dla ułatwienia mam dla Was do pobrania gotowe do wydruku pary:

Pary – zwierzęta i ich pożywienie oraz pokaż kotku co masz w środku

DSC06010 DSC06043 DSC06052 DSC06049

Spinacze – „pokaż kotku co masz w środku”

Wariacja zabawy opisanej powyżej. Tylko wyobraźnia może nas ograniczyć.
Co kryje się w jajku? Co spakowałam do prezentu? Czy w kwiatku znajdziemy Calineczkę? Jaka wiadomość kryje się w liście, który przyniósł nam listonosz?

DSC06019 DSC06055 DSC06038

Kiedy wszystkie zabawy, którymi się z Wami dzielę znudzą Waszego małego towarzysza proponuję najprostszą możliwą – zabawa w rozwieszanie prawdziwych ubrań na sznurku!

Co tu dużo mówić – dzieci uwielbiają „dorosłe zabawy”, a jeśli przy okazji pomogą nam w pracy, to chyba strzał w dziesiątkę?:) U nas w ogrodzie zawiesiłam jeden ze sznurków na wysokości dostępnej dla Hani a jej zadaniem jest rozwieszanie bielizny. Duma ją rozpiera a ja cieszę się, że nie muszę męczyć się z przypinaniem skarpet.

Dziewczyny, chłopaki – do dzieła!