7 Skutecznych Sposobów na Zwiększenie Masy Mięśniowej

Fitness i ruch

Zwiększenie masy mięśniowej to częsty cel dla osób, które chcą poprawić swoją kondycję i wygląd. Nie jest to jednak łatwe zadanie i wymaga poświęcenia, cierpliwości oraz regularnego treningu. W poniższym artykule przedstawione zostaną 7 skutecznych sposobów, które pomogą Ci osiągnąć planowaną masę mięśniową.

 1. PRZED SPOCZYNKIEM WĘGLOWODANOWYM
  Jednym z najważniejszych składników diety osoby dążącej do zwiększenia masy mięśniowej są węglowodany. Można je włączyć w każdy posiłek, jednak przed snem trzeba uważać, żeby nie przegiąć. Spożywanie dużej ilości węglowodanów jest niekorzystne, ponieważ w trakcie snu metabolizm zwalnia. W efekcie, węglowodany nie zostaną odpowiednio strawione i zmagazynują się w postaci tłuszczu.

 2. PROTEINY ZE ZDJĘCIEM ORZECHA BIAŁEGO
  Proteiny to zdecydowanie jedno z najważniejszych źródeł energii dla mięśni. Dlatego osoby mające problem z budowaniem masy mięśniowej powinny zwrócić uwagę na ich dostarczenie w diecie. Jednym z najlepszych źródeł protein są orzechy białe. Tylko kilka z nich dostarcza aż 20 g białka, co w zupełności wystarczy na jedną porcję.

 3. TRENING Z CIĘŻARKAMI
  Jednym z najważniejszych elementów w budowaniu masy mięśniowej jest regularny trening. Bez niego nie ma możliwości rozbudowania mięśni. Najskuteczniejszym sposobem na zwiększenie mięśni jest trening z ciężarkami. Nie tylko pobudza on do produkcji testosteronu – hormonu anabolicznego – ale także wymusza na mięśniach większe wysiłki, co sprzyja ich wzrostowi.

 4. ODPOCZYNEK
  W trakcie treningu dochodzi do mikrourazów mięśniowych, które pozwala mięśniom na szybsze rozbudowanie. Nie oznacza to jednak, że po treningu trzeba zaraz zacząć kolejny. Organizm potrzebuje czasu na regenerację, dlatego warto dac sobie chociaż jeden dzień w tygodniu wolny od treningu. Dobrym pomysłem jest także sen, którego podczas diety budującej mięśnie powinno się dostarczać minimum 8 godzin dziennie. Wykorzystuj też okresy wolne, by wyżyć i zregenerować siły – przedłużona przerwa w ćwiczeniach jest czasem mile widziana.

 5. ZRÓŻNICOWANIE TRENINGÓW
  Trening z ciężarkami jest ważny, ale nie wprowadzaj stagnacji. Zmiana treningu po kilku tygodniach pomoże mięśniom na stymulację do nowo pojawiajacych się ruchów. W zdecydowanej większości centreów fitnes warto także pobudzić się do zmiany trenera co pewien czas. Zmiana otoczenia, sposobów myślenia i narzędzi mogą bardzo pozytywnie na nas wpłynąć i wywindować nas ku wyższym poziomom.

Podsumowując, zwiększenie masy mięśniowej jest możliwe dzięki odpowiedniej diecie, których podstawowe składniki to węglowodany oraz proteiny. Regularny trening z ciężarkami jest konieczny, jednak trzeba pamiętać o czasie na regenerację i zmianie treningów co kilka tygodni. Dzięki tym 7 skutecznym sposobom każdy będzie w stanie osiągnąć upragniony cel.