Jak radzić sobie z emocjonalnym jedzeniem? 7 porad

Dieta i zdrowie

Jak radzić sobie z emocjonalnym jedzeniem? 7 porad

Emocjonalne jedzenie, czyli jedzenie w momencie stresu, smutku czy nudy, może prowadzić do nadwagi i problemów zdrowotnych. Oto 7 porad jak sobie z tym radzić.

  1. Uświadom sobie, że jesz w odpowiedzi na emocje

Pierwszym krokiem jest rozpoznanie, że jedzenie stanowi dla nas ucieczkę od emocji. Zanim sięgniemy po jedzenie, warto zastanowić się, co tak naprawdę czujemy i czy jedzenie jest dla nas najlepszym rozwiązaniem.

  1. Połącz jedzenie z innymi formami relaksu

Zamiast sięgać po jedzenie, gdy jesteśmy zestresowani lub przygnębieni, warto znaleźć inne formy relaksu, takie jak medytacja, joga czy nawet aromaterapia. Dzięki temu nauczysz się kontrolować swoje emocje bez uciekania się do jedzenia.

  1. Jedz regularnie i zdrowo

Jedzenie regularnych, zdrowych posiłków może pomóc w uniknięciu emocjonalnego jedzenia. Nie krępuj się także dodawaniem do swojej diety produktów bogatych w błonnik i białko, które pomagają utrzymać uczucie sytości na dłużej.

  1. Unikaj prowokacyjnych sytuacji

Czasami emocjonalne jedzenie wynika z naszego otoczenia. Jeśli wiesz, że stresujący dzień w pracy na pewno skłoni cię do zamówienia pizzy, zastanów się, co możesz zrobić, by uniknąć takiej sytuacji.

  1. Zmniejsz stres w swoim życiu

Długotrwały stres może prowadzić do emocjonalnego jedzenia. To dlatego, warto znaleźć sposoby na zmniejszenie poziomu stresu, na przykład poprzez regularne uprawianie sportu, kontakty z przyjaciółmi czy zabawę z domowymi zwierzakami.

  1. Zmieniaj nawyki stopniowo

Zapewne nie uda ci się oderwać od emocjonalnego jedzenia na raz. Zmiany warto wprowadzać stopniowo: zacznij od dodawania do swojej diety coraz więcej warzyw, a potem ograniczaj ilość niezdrowych przekąsek.

  1. Szukaj pomocy

Jeśli emocjonalne jedzenie przestaje być dla ciebie źródłem przyjemności, warto szukać pomocy. Możesz poszukać wsparcia u specjalisty lub dołączyć do grupy wsparcia dla osób, które borykają się z tym samym problemem.

Podsumowanie

Emocjonalne jedzenie wynika z naszych emocji i jest często reakcją na stres, nudy czy smutek. Dzięki powyższym poradom nauczysz się kontrolować swoje emocje bez uciekania się do jedzenia. Pamiętaj, warto szukać pomocy, gdy emocjonalne jedzenie przestaje być dla ciebie źródłem przyjemności.