Najlepsze ćwiczenia na wzmacnianie pleców i poprawę postawy

Fitness i ruch

Plecak, brak aktywności fizycznej i przesiadywanie przy biurku to tylko niektóre z czynników, które mogą wpłynąć negatywnie na naszą postawę i zdrowie pleców. Dlatego też warto regularnie wykonywać ćwiczenia, które pozwolą na wzmacnianie tych mięśni oraz polepszą naszą postawę. Poniżej przedstawiamy kilka najlepszych ćwiczeń na wzmacnianie pleców i poprawę postawy.

  1. Przysiady ze sztangą

Z pozoru może się wydawać, że przysiady to ćwiczenie, które głównie kształtuje mięśnie nóg. Niemniej jednak, podczas wykonywania przysiadów ze sztangą, pracują również mięśnie pleców, które muszą utrzymać odpowiednią pozycję naszego ciała. Przysiady z sztangą są także świetnym sposobem na wzmocnienie mięśni brzucha oraz dolnej części pleców.

  1. Kłykcie na drążku

Kłykcie na drążku to kolejne świetne ćwiczenie na wzmocnienie mięśni pleców. Wystarczy tylko zamocować drążek w odpowiedniej wysokości i podciągać się do niego, unosząc ciało jak najwyżej. Ważne jest, aby przy tym utrzymywać prostą pozycję pleców oraz nie kołysać się zbyt mocno do przodu lub do tyłu.

  1. Pompki diamentowe

Pompki diamentowe to wariant pompki, który skupia się głównie na pracy mięśni trójkątów międzyłopatkowych. Aby wykonać pompki diamentowe, należy ustawić dłonie w taki sposób, aby opierały się one o siebie w kształcie diamentu. Przy wykonywaniu pompki należy utrzymać prostą pozycję pleców oraz unosić ciało jak najwyżej.

  1. Przyciąganie linki wyciągu górnego

Przyciąganie linki wyciągu górnego to ćwiczenie, które angażuje głównie mięśnie okolicy pleców oraz mięśnie ramion. Wystarczy tylko ustawić się przed wyciągiem górnym, chwycić linkę wyciągu i ściągać ją w stronę swojego klatki piersiowej. Podczas wykonywania ćwiczenia należy utrzymać prostą pozycję pleców oraz unosić ciało jak najwyżej.

  1. Plank

Plank to ćwiczenie, które pozwala na wzmocnienie mięśni brzucha, pleców oraz mięśni stabilizujących całe ciało. Wystarczy jedynie przyjąć pozycję podobną do pozycji pomocy, z tym, że zamiast opierać się na dłoniach, opieramy się na przedramionach. Podczas wykonywania planku należy utrzymać prostą pozycję pleców oraz nie opuszczać bioder zbyt mocno w dół.

Podsumowanie

Regularne wykonywanie ćwiczeń na wzmocnienie mięśni pleców oraz poprawę postawy jest niezwykle ważne, aby zapobiegać bólom pleców oraz niekorzystnym zmianom w naszej postawie. Warto pamiętać, że powyższe ćwiczenia to tylko niektóre przykłady, które możemy wykorzystać podczas naszych treningów. Poza tym, ważne jest również, aby stosować się do zasad aniżeli próbować ćwiczyć na siłę oraz skonsultować się z trenerem, aby dobrać indywidualne ćwiczenia dostosowane do naszych potrzeb.