Najlepsze ćwiczenia na wzmocnienie mięśni brzucha i pleców

Fitness i ruch

Wzmocnienie mięśni brzucha i pleców to podstawa dobrego zdrowia i ogólnego samopoczucia. W dzisiejszych czasach, kiedy większość czasu spędzamy w pozycji siedzącej, a nasze ciało jest obciążane dodatkowo przez ciężar codziennych obowiązków, wzmocnienie tych dwóch obszarów jest niezwykle ważne. W tym artykule przedstawimy Ci najskuteczniejsze ćwiczenia, które pomogą Ci wzmocnić mięśnie brzucha i pleców.

 1. SQUATS
  Pierwszym ćwiczeniem, które warto wykonywać, są przysiady. Choć mogą wydawać się proste, to właśnie przysiady angażują wiele mięśni jednocześnie, w tym mięśnie brzucha i pleców. Aby wykonać je prawidłowo, należy ustawić stopy na szerokość barków, pochylić się lekko do przodu i wykonać ruch tak, jakbyśmy chcieli usiąść na krześle. Ćwiczenie to można wykonywać z używaniem tzw. ciężarków lub samą masą ciała.

 2. PLANK
  Plank to jedno z najskuteczniejszych ćwiczeń na mięśnie brzucha. Polega on na ułożeniu ciała w pozycji jak do pompki, a następnie utrzymaniu takiej pozycji przez 30-60 sekund. Plank angażuje nie tylko mięśnie brzucha, ale także mięśnie pleców, ramion i ud.

 3. CRUNCHES
  Crunches to kolejne bardzo popularne ćwiczenie, które pomaga wzmocnić mięśnie brzucha. Jednakże warto zwrócić uwagę na to, żeby nie przeciążać szyi i nie napinać mięśni szyi i karku. Ćwiczenie to polega na leżeniu na plecach, ugięciu kolan w stopniu 90 stopni i uginaniu ciała w taki sposób, aby dotknąć łokciami kolana. Powtórzenia należy wykonywać w seriach, z przerwami.

 4. BICYCLE CRUNCHES
  Bicycle crunches to wariant tradycyjnych crunches, które angażują więcej mięśni brzucha i przy okazji pleców. Wykonywanie tychże ćwiczeń polega na leżeniu na plecach, unoszeniu głowy, ramion i nóg i wykonywaniu ruchu podobnego do poruszania się na rowerze. Ćwiczenie to można wykonować w seriach po 15 powtórzeń.

 5. BACK EXTENSIONS
  Back extensions to ćwiczenia, które pomagają wzmocnić mięśnie pleców. Polegają one na ułożeniu ciała na brzuchu, podparciu klatki piersiowej na krawędzi ławki i unoszeniu nóg i ramion do góry. Ćwiczenie to należy wykonywać powoli, z kontrolowanymi ruchami, bez nagłych ruchów.

Podsumowując, wzmocnienie mięśni brzucha i pleców to bardzo ważne dla naszego zdrowia i ogólnego samopoczucia. W tym artykule przedstawiliśmy Ci najskuteczniejsze ćwiczenia, które pomogą Ci wzmocnić te obszary. Pamiętaj jednak, żeby wykonywać je z umiarem, nie przeciążając swojego ciała i zawsze pamiętając o prawidłowej technice wykonania.